Bútorfesték

A La Pajarita Deco palettáján rengeteg bútorfesték közül válogathatsz tetszésed szerint. Akár régi, akár újabb bútort szeretnél átfesteni, biztosan megtalálod köztük a neked megfelelő színt és fényt! Lehet, hogy a választás nem lesz egyszerű, hiszen majdnem 150 különböző árnyalat közül döntheted el, hogy a te bútorodnak éppen melyik állna a legjobban. Visszafogott vagy merész, ultra matt vagy selyemfényű, szinte bármilyen elképzelést meg tudsz valósítani, ráadásul a különböző bútorfesték családok keverhetők is egymással, ami még több érdekes lehetőséget teremt. Válassz az alábbi palettáról egy neked tetsző bútorfestéket, vagy olvass tovább a termékek alatt, ha szeretnéd megtudni, hogy számodra melyik lenne a legjobb bútorfesték!


148termék
 
148termék

Korszerű bútorfesték, számtalan lehetőség!


Új bútort szeretnél anélkül, hogy a régit ki kelljen dobni, az újat valahogy haza kelljen szállítani és be kelljen cipelni, netán még össze is kelljen szerelni? Nem tudjuk elképzelni, hogy ezek közül bármelyik lépésre azt mondanád, hogy minden vágyad lenne... Ha a meglevő bútoroddal egyébként elégedett vagy, funkciójának megfelel, a formájával sincs különösebb gondod, netán be is van szerelve, és semmi kedved bajlódni vele - csak a színe és mintázata ne lenne már ennyire ósdi és ütött-kopott - akkor a La Pajarita bútorfestékeket neked találták ki!

Lakásfelújításnál gyakran előfordul, hogy meglevő bútoraid, a lambéria, netán a beltéri ajtók nem illenek már az új dizájnhoz, amit elképzeltél. Mind lecserélni viszont azon felül, hogy meglehetősen költséges, sok kellemetlenséggel is jár. A legdrágább bútorfestékekkel festeni is jóval gazdaságosabb, mint minden bútort és berendezést újra cserélni. Gondolj csak bele, egy új konyhabútor ára manapság többszázezres, gyakran milliós tétel is lehet, míg átfesteni a meglevőt egy nagy konyha esetén is legfeljebb 30-40 ezer forintból ki tud jönni, minden kiegészítővel együtt.

Funkcióban pedig nem kapsz feltétlenül kevesebbet, mert az új bútor is nagy valószínűséggel ugyanazt fogja tudni. A meglevő hibákat a legtöbb esetben ki lehet javítani, vasalatokat, bútorgombokat, fogantyúkat pedig bármikor lehet cserélni a régi bútoron is az igényeidnek megfelelően. Hátrányként említhetjük talán azt, hogy ha nem szeretsz festeni, akkor dolgoznod kell vele, vagy mást kell felkérj a festésre. Ugyanakkor előny is, hogy te magad is meg tudod csinálni, mivel a La Pajarita prémium minőségű bútorfestékei nagyon egyszerű felhasználást tesznek lehetővé, és élmény velük a festés, az alkotás öröme pedig nagyon jó érzés!

Bútort festeni rengeteg stílusban lehet. A vintage és modern technikák között is számtalan különböző létezik, ráadásul már külön művészeti ággá nőtte ki magát, ahol minden művésznek megvan a saját stílusa, és fantasztikus dolgokat képesek kihozni egy-egy darabból. Eddigi tapasztalataink alapján viszont leggyakoribb célja a bútorfestésnek mégis a praktikum. Nem kell festőművésznek lenned ahhoz, hogy esztétikusan átfess egy bútort, mert a La Pajarita kifejezetten úgy fejlesztette ki a festékeit és a hozzájuk tartozó kiegészítőket, hogy pár alapvető szabály betartásával egyszerűen tudd őket használni.

Itthon a gazdaságosság mögött még másodlagos szempont szokott lenni a személy -és környezetvédelem, mi ennek ellenére nagyon fontosnak tartjuk, hogy modern, vízbázisú formulával rendelkező, alacsony VOC (illékony szerves vegyület) tartalmú, több esetben gyerekbarát bútorfestékeket forgalmazzunk, melyek nem károsak a környezetre és a felhasználójukra nézve sem. Ráadásul nem kell már az ósdi, magasfényű, öt rétegben sem fedő zománcfestékekkel bajlódnod, melyekből két fehér és egy barna árnyalat van, szerencsére sokkal modernebb festékek léteznek már bútorfestésre.


Neked melyik a legjobb bútorfesték?


Bútorfestés a megfelelő festékkel


A bútorfestés szinte elképzelhetetlen krétafestékek nélkül, így természetesen nálunk is a legjobban keresett alapanyag a krétafesték, illetve különböző variációi, és a hozzá illő lakkok és waxok. Nagyon szeretjük ezt a festéket, és azt is, hogy a La Pajarita Deco kínálatában több olyan festéket is találsz, amik teljesen úgy működnek, mint a krétafesték, viszont más színvilágot, fényt, és megjelenést kölcsönöznek a festett tárgyaknak. Így, ha nem a krétafesték pasztellségét és mattságát keresed, arra is van megoldás!

  • Krétafesték - a legnépszerűbb bútorfesték, pasztell árnyalatok jellemzik, ultra matt felületet képez, és gyerekbarát
  • Kültéri krétafesték - lakk nélkül is strapabíró, krétafesték és ultra matt lakk egyben
  • Krétafesték spray - a nehezen festhető felületekhez
  • Tojáshéjfesték - a krétafestékhez hasonló pasztell árnyalatok, enyhe selyemfényben
  • Matt festék - különleges, élénk, mély színek, matt árnyalatban
  • Szatén festék - gyerekbarát festék, határozott színekben, selyemfényű megjelenéssel


Krétafesték - a klasszikus bútorfesték


A krétafestékek megjelenése tette újra népszerűvé a bútorfestést, többnyire azért, mert segítségükkel nagyon egyszerűen tudsz szemet gyönyörködtető eredményt elérni, és több különleges pasztell szín között válogathatsz. A La Pajarita krétafestékek ultra matt felületet képeznek, a különböző vintage technikákhoz pedig a festék utólag csiszolható. Óriási előnye még a kiemelkedő fedőképesség, a szuper gyors száradás, a gyerekbarát (EN 71-3) minősítés, és a színtartósság. Nem szeretnél koptatni, és az ultra matt sem a te világod? Nem probléma! A La Pajaritanak erre is van megoldása, így egy waxolással vagy egy selyemfényű, netán fényes lakk segítségével teljesen megváltoztathatod a krétafestékkel festett felületet, a te kedved szerint! Rendben van a matt, csak extra védelmet szeretnél kölcsönözni a felületnek? Az ultra matt lakk kifejezetten a krétafestékekhez lett kifejlesztve, mattságán nem változtat, és tisztítani is könnyebb lesz. Kültéri bútorokhoz is ezt ajánljuk felületvédelemre.

Kültéri krétafesték - a krétafesték minden előnye, extra védelemmel


Ez egy olyan kültéri festék, ami beltéren is ugyanolyan jól használható. A krétafesték minden előnyét ötvözi, viszont nem koptatható és időjárásálló. Gyakorlatilag mintha ultra matt lakkal kezelnénk a krétafestéket, csak egy lépésben. Két hátránya, hogy csak egy kiszerelésben elérhető, és egyelőre mindössze hat színben. Kültéri felületek és beltéri lambériák közkedvelt festéke, de bármilyen bútort is festhetsz vele, amit krétafestékkel amúgy festenél. Ha nem tetszik az ultra matt végeredmény, utólag jól áll neki egy waxolás, de selyemfényű és fényes lakkal is enyhíthetsz a mattságán.


Krétafesték spray - a nehezen festhető felületekhez


Mi kifejezetten a nehezen festhető felületekhez szoktuk ajánlani, mert az "ecsetes" változatok gazdaságosabbak, viszont nagyon jól tud jönni egy rattan vagy rácsos textúrán, és bonyolult berakásokkal rendelkező bútoron is. Önmagában kopásállóbb a krétafestéknél, amit egyébként megfelelően hígítva szintén lehet festékszóróval használni, ha nagyon egyenletes festést szeretnél elérni, bár egy nagyon jó hengerrel vagy ecsettel gyakran gazdaságosabban, és hasonlóan szépen lehet festeni. Sajnos csak néhány színben elérhető.


Tojáshéjfesték - a krétafestékhez hasonló pasztell színvilág egy leheletnyi selyemfénnyel


Nevével ellentétben semmi köze a tojásfestékekhez, bár kedvedre tojást is festhetsz vele húsvétra, kifejezetten élvezetes mulatság! Nevét a tojás héjához hasonló selymes tapintás és enyhe fény miatt kapta, mert ahhoz hasonló lesz a festett felület fénye és textúrája. Valamivel vékonyabb festék a krétafestéknél, így egyenletesebben teríthető, fedőképessége viszont hasonlóan kiemelkedik. Teljes felületek festéséhez ajánljuk, mert koptatáshoz nem alkalmas, így ha antikolni szeretnéd, inkább használd valamelyik színes waxot vagy antikoló pasztát. Teljes kikeményedést követően strapabíróbb a krétafestéknél így, ha a felület tartósságát tovább szeretnéd növelni, akkor válassz alá univerzális alapozó festéket, mert lakkozva elveszti a különleges jellegét.


Matt festék - intenzív, élénk színek, modern matt megjelenés


Ez a festék is a krétafestékhez hasonlóan nagyon egyszerűen használható, hozzá hasonlóan matt felületet képez, azonban vele ellentétben modern, élénk színvilágot képvisel. Koptatáshoz viszont nem ajánljuk, mert nem kopik olyan szépen vissza, mint a krétafesték, így ezt a festéket is inkább pasztákkal, waxokkal, más festékekkel tudod effektezni, mint csiszolással, he ez lenne a célod. Jól áll neki gyakorlatilag az összes lakk így, ha nem szeretnél matt felületet, használhatsz egy selyemfényű vagy fényes lakkot is, illetve viaszt is, ami szintén selymessé varázsolja a matt festékek felületét.

 

Szatén festék - határozott, élénk színvilág, selyemfényű felület


A krétafesték mellett a másik EN 71-3 (gyerekbarát) minősítéssel rendelkező festék a selyemfényű festék. Ennyi közös tulajdonságuk van, illetve a gyors száradás és a kitűnő fedés, mert egyébként egy latex alapú, rugalmas festékről van szó, ami határozottan kitűnik élénk színeivel és selyemfényével. Teljes kikeményedés után ellenállóbb a krétafestéknél, a nem nedvszívó felületekhez viszont univerzális alapozót szoktunk alá ajánlani a kopásállóság növeléséhez.


Bútorfesték művészi alkotásokhoz is


Bútort festeni könnyebb, mint gondolnád, ám néhány szabályt érdemes betartanod


A La Pajarita festékekkel alkotni tényleg azok számára is nagyon egyszerű, akik még soha nem festettek semmit. Ugyanakkor a bútorfestés alapvetően igen sokrétű művészet, rengeteg különböző technikát tanulhatsz - ha szeretnél, hibalehetőségek is vannak bőven, ennek ellenére könnyen boldogulhatsz, ha egy pár dologra kellően odafigyelsz, és nem vállalod túl magad.

Birdo tipp: mielőtt nekifognál egy teljes konyha festésének, érdemes valami kisebbel kezdened, hogy megtapasztalhasd, hogyan működnek a festékek. Ecsettel vagy hengerrel dolgoznál inkább, melyik szín hogyan viselkedik, milyen a felület lakkal vagy nélküle. Sokat segít a megfelelő mennyiség kiszámolásában és rengeteg tapasztalatot tudsz szerezni kisebb dolgok festésével is, így tudni fogod, hogy mi az a megjelenés, ami számodra tökéletes. Persze nem te lennél az első, ha rögtön a konyhával kezdenéd... :)


Pár pontban össze lehet foglalni, hogy mik a legfontosabb dolgok, amiket bútorfestés során célszerű betartanod, miután kitaláltad, hogy melyik festék a befutó:

  1. Ismerd meg, amit festenél: ez alatt itt főként az anyagot értjük. Nedvszívó anyagok (friss, csiszolt vagy szárazabb fa, vakolat, gipsz...) esetén alapozót a gazdaságos festékfelhasználás és egységes fedés miatt lehet érdemes használnod, de ez nem kötelező. Nem nedvszívó felületekhez (mint a laminált bútorok, nagyon lakkozott anyagok, fém és műanyag felületek...) viszont előszeretettel ajánlunk univerzális tapadóhíd alapozót többek között a kopásállóság fokozására. Persze az összes festékünk jól megtapad ezeken a felületeken is, viszont alapozás és/vagy lakkozás nélkül sérülékeny lehet, így ezt az előzetes tervezésnél vedd figyelembe.

  2. Készítsd elő a felületet: a festék felveszi a felületi egyenetlenségeket, ezért a hibákat megfelelően javítsd festés előtt, ha vannak. A repedéseket fakittel vagy hasonló hozzáillő anyaggal tudod kitölteni, a pergő, felpúposodott régi festéket viszont le kell csiszolnod vagy különböző szerekkel leoldanod. Ha a felület rendben van, a régi festés stabil rajta, nem pereg, akkor egy alapos tisztítással túl is vagy az előkészítésen. Ez azért fontos, hogy ne legyen zsíros vagy poros a felület, mert ezek ledobják a festéket. Ezt mosogatószeres tisztítással, majd tiszta vizes átmosással, esetleg valamilyen alkoholos termékkel tudod megvalósítani, vagy egylépéses tisztítószerként használhatod a La Pajarita Aquacleant, amit a gyártó kifejezetten erre a célra fejlesztett ki. Fontos, hogy a tisztításhoz jó minőségű szivacsot vagy nem szöszölő rongyot használj.

  3. Fess: ha megvannak az előkészületek, jöhet a festés! A sorrend alapozás → festés (szín) → lakkozás vagy waxolás. Festésnél fontos, hogy milyen eszközt használsz, mert a felületképzés nagyban ettől és a festék vastagságától és terülőképességétől fog függeni. Az olyan sűrű festékeknek - mint a krétafesték - jól tud állni az is, ha vastagabban, rusztikusan fested, sokszor kifejezetten ez is a cél, azonban kicsit hígítva vékonyabb rétegekben, egyenletesen is tudod festeni, ha a modernebb felület a célod. A hagyományosabb, tömöttebb ecsetekkel haladósan, ám textúráltabban lehet festeni, míg az egyenletes festéshez a rövid sörtéjű, lapos ecseteket szoktuk ajánlani. A festéket kicsit hígítva hengerrel is festhetsz természetesen: egyenletes felületekhez a nagyon rövid sörtéjű (mohair, velúr) hengerek tökéletesek, illetve sima vagy ultrasűrűségű szivacshengerrel is festhetsz, ezek azonban kissé textúrált felületet hoznak létre, ami nem mindenkinek tetszik. Ezeken felül természetesen a legtöbb bútorfestéket (a La Pajarita festékeket biztosan) festékszóróval is festheted, ami a legközelebb állhat a gyári jelleghez, azonban ez a festési módszer több festéket "pazarol".

  4. Várd ki a száradási időket: a festés során nagyon fontos, hogy betartsd a különböző folyamatok között és több réteg festése esetén is a megfelelő száradási időket. Ez alapozótól, festéktől, lakktól függően eltérő lehet, és rétegek festése között is más a száradási idő, mint a teljes száradás. A gyártók ezt megfelelően szokták jelölni a termékeken, "érintésre", "rétegek közti" és "teljes" száradási adatokkal. Általában elmondható, hogy a gyárilag jelölt teljes száradást követően festéktől függően 1-3 hétig érdemes óvatosan bánnod a festett felülettel. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy kb. 24 óra múlva már használhatod, de az ütődésekre, csúsztatásokra, súrolásra egyelőre még figyelj oda. A La Pajarita bútorfestékek nagyon gyorsan száradnak, gyakorlatilag 20-40 perc alatt érintésre már szárazak. Mi ezért gyakran türelmetlenek vagyunk, és nem várjuk ki a megfelelő időket festés során, de a végeredmény tartósabb lesz, ha ezeket te türelemmel ki tudod várni. Ráadásul például az alapozók esetén nincs is nagyon mit tenni, mert egyszerűen felkapja magát a következő réteg, ha nem várod ki a 24 órás teljes száradást.

  5. Védd a felületet: a felület védelmének mértéke nagyban függ attól, hogy a bútor, amit festesz, milyen igénybevételnek lesz kitéve, és természetesen a festék típusától is, hogy az mennyire igényel lakkozást vagy waxolást. A La Pajarita bútorfestékekről általánosságban elmondható, hogy festés után időtálló felületet képeznek, színtartósak és UV stabilak. Kopásállóságukat azonban az ezt igénylő felületeken tovább tudod növelni a megfelelő alapozóval, és lezárásként lakkal vagy waxszal. Ez alatt azt értem, hogy egy képkeretet felesleges lenne lakkozni, ha amúgy a festett felület fényével elégedett vagy, de egy konyhabútorra a maximális tartósság érdekében alapozót és lakkot is célszerű használnod, de lakkot biztosan. Egyébként a lakkokra nemcsak védelemként érdemes gondolnod, mert teljesen meg tudják változtatni a festett felületet azzal, hogy fényt adnak neki vagy éppen lemattítják azt. A waxolt felület pedig tapintásra és fényre is selymes lesz. Tehát ez egy kicsit komplexebb kérdés, mint "csupán" a felületvédelem, gyakorlatilag még egy lehetőség, hogy a festett bútort a saját ízlésednek megfelelően alakítsd. Gyakran lakkozunk olyan felületeket, amik amúgy teljesen rendben vannak, mindössze a fényük nem megfelelő: a matton tudunk fényesíteni, a fényesen pedig mattítani a megfelelő bútorlakk segítségével.


Ha ezeket a lépéseket követed, nem lesz nehéz dolgod egy bútor lefestésénél. Ne izgulj, a La Pajarita festékek sokat tudnak segíteni a folyamaton, mert tényleg nagyon egyszerű őket használni, és stílustól függetlenül nagyon szép végeredményt tudsz velük elérni! Mi csak bíztatni tudunk abban, hogy vágj bele, mert tényleg nagyon jó érzés szépet alkotni, nem beszélve a már többször említett praktikusságról is.

Élményteli festést és jó időtöltést kívánunk! ;)